25.–28. 7. 2024

Sazka

Zdeněk Štybar uzavírá svou fantastickou kariéru

V pátek si na cyklokrosovém MS v Táboře střihl smíšenou štafetu, v neděli šlápne při závodu mužské elity jako profesionál do pedálů naposledy. Zdeněk Štybar uzavírá v osmatřiceti letech svou neskutečnou kariéru tam, kde v roce 2010 svým prvním titulem mistra světa nakročil do nejvyšších pater cyklistiky.

„Nemohl jsem si vybrat lepší závod,“ přemítal Štybar s blížícím se posledním kilometrem v profipelotonu. Na silnici, kam se v roli cyklokrosového krále přesunul v roce 2011, závodil naposled na podzim v Hongkongu. Takhle si ale své poslední vystoupení nepředstavoval. A tak si v barvách vlastního týmu prodloužil kariéru o jednu krosovou sezonu.

Na trati v Táboře si v lednu dojel pro bronz na republikovém šampionátu a v neděli zkusí potrápit světovou elitu v čele s obhájcem titulu Mathieuem Van der Poelem, který zřejmě absolvuje svou krosovou derniéru a bude se již výhradně soustředit na silnici. „Trať mám dokonale najetou, což mi pomůže vykompenzovat chybějící techniku. Udělal jsem v tréninku maximum, víc už ani nešlo,“ usmíval se Štybar.

Mezi cyklokrosaři se řadí mezi legendy se třemi tituly mistra světa. Na ten z roku 2010 navázal o rok později a posléze přidal další v roce 2014. To už ale vyhlášený dříč zářil i na silnici, čerstvě měl na kontě celkový triumf v závodě Eneco Tour i vítěznou etapu na Vueltě. Později přidal etapový vavřín i na Tour de France, vyhrál klasiky Harelbeke a Omloop i Strade Bianche. A dvakrát byl blízko i triumfu na monumentu Paříž-Roubaix, kde skončil v letech 2015 a 2017 druhý.

Celkem se může hvězda české cyklistiky pochlubit osmnácti elitními triumfy, devětkrát stál Štybar na startu závodu Grand Tours (2x Tour de France, 1x Giro d‘Italia, 6x Vuelta), k tomu se dvaatřicetkrát rval s nejlepšími světovými klasikáři na věhlasných jednodenkách. A svou stopu zanechal i na Czech Tour, kde v roce 2015 vyhrál dvě etapy a získal zelený dres pro vítěze bodovací soutěže.

Závěr kariéry Štybarovi zkomplikovaly zdravotní problémy, po jejichž překonání ještě zvládl restart. Loni na podzim ale přišlo definitivní rozhodnutí. „Kdybych se rozhodl pokračovat v závodech třeba na gravelu nebo na horském kole, všichni by očekávali můj boj o umístění. Ale já už nechci koukat na wattmetr. Nechci řešit, jestli mám jet zítra nebo pozítří intervaly. Pokud bude špatné počasí, tak prostě nepojedu. Budu si kolo užívat, už nebudu jezdit na výsledky. V pondělí bude všechno jinak,“ vyhlížel zásadní zlom ve svém životě jeden z nejúspěšnějších jezdců v historii české cyklistiky.